Aktualności

Wiedza

Rodzaje paneli fotowoltaicznych oraz ich wydajność

Rynek fotowoltaiki w ostatnim czasie znacznie przyspieszył. Na dzierżawę gruntu pod farmy fotowoltaiczne decyduje się coraz to więcej właścicieli ziem. Zapewne przekonują ich względy środowiskowe – jest to ekologiczne źródło energii, ale także finansowe – na dzierżawie gruntu pod elektrownie fotowoltaiczną można sporo zarobić. To dość spore zainteresowanie sprawiło, że rozrósł się także rynek producentów paneli fotowoltaicznych.

Obecnie na rynku dostępne są  3 ich rodzaje:

  • Panele monokrystaliczne – do ich produkcji wykorzystywane są pojedyncze kryształy krzemu. Tworzą je wielokątne, cienkie, czarne płytki. Do ich zalet należy: wysoka wydajność, odporność na warunki atmosferyczne oraz trwałość.
  • Panele polikrystaliczne – tak samo jak poprzednie zbudowane są z kryształków krzemu, jednak różnią się kolorem. Panele polikrystaliczne mają błękitny kolor oraz w całości pokryte są kwadratowymi płytkami. Doskonale sprawdzą się w miejscach o słabszym nasłonecznieniu.
  • Panele z krzemu amorficznego – są małe, lekkie i elastyczne, a ich montaż nie sprawia wielkie trudności. Posiadają niski stopień wrażliwości na wysokie temperatury oraz dość niską wagę.

Co wpływa na obniżenie żywotności paneli fotowoltaicznych?

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że żywotność paneli fotowoltaicznych w dużej mierze zależy od jakości ich wykonania, a więc materiałów z jakich zostały zbudowane. Oprócz tego wpływ na to mają także czynniki zewnętrzne, tj.:

  • Nieprawidłowa konserwacja i czyszczenie – mycie nagrzanych paneli, lub dotykanie ich ostrym narzędziem może uszkodzić ich powierzchnie;
  • Zbyt duże nasłonecznienie, wysokie temperatury – panele potrzebują optymalnej temperatury, nieprawdą jest, że upały gwarantują najlepsze uzyski energii;
  • Gwałtowne i silne gradobicie – pomimo tego, że panele są wykonane z niezwykle odpornego szkła, to jednak silne uderzenia zmrożonych kropel deszczy mogą spowodować niewielkie ich uszkodzenia.

Są to najczęstsze czynniki wpływające na obniżenie żywotności farmy. Decydując się jednak na dzierżawę gruntu właśnie nam nie musisz martwić się, ani wyborem paneli, ani ich konserwacją. W PCWO posiadamy własne, wyspecjalizowane ekipy, które doskonale wiedzą jak dbać o farmy i chronić je przed możliwymi uszkodzeniami. Samodzielnie projektujemy, budujemy oraz serwisujemy nasze farmy.

Może Cię również zainteresować