Aktualności

Wiedza

Jakie jest nasłonecznienie w Polsce? Czy fotowoltaika się opłaca?

W ciągu jednej godziny do naszej planety dociera więcej energii słonecznej, niż jesteśmy w stanie zużyć podczas całego roku. Aby możliwe było korzystanie jedynie z odnawialnego źródła energii elektrycznej jakim jest Słońce, farmy fotowoltaiczne powinny pokrywać 0,3 % powierzchni Ziemi. Taka ilość paneli fotowoltaicznych jest w stanie zaspokoić zapotrzebowania energetyczne całej ludzkości. A jakie jest nasłonecznienie Polski?

Wielu mieszkańców naszego kraju myśli, że Polska nie jest wystarczająco ciepłym krajem aby fotowoltaika mogła się opłacać. Co prawda, nasz klimat nieco różni się od afrykańskiego czy chociażby hiszpańskiego, jednak ilość promieni słonecznych docierających do naszej części globu jest wystarczająca. Co więcej owy klimat panujący w Polsce uznaje się za optymalny dla działania paneli fotowoltaicznych. Bowiem ani upały, ani bezwietrzna pogoda nie sprzyjają ich wydajności.

Oczywistym jest, że najwięcej energii panele fotowolataiczne są w stanie wytworzyć latem. Najbardziej nasłonecznione dni w Polsce przypadają właśnie na tę porę roku, wtedy to dociera do nas aż 70% promieni słonecznych. Zimą zaś słońce rzadziej pojawia się na niebie, przez co dociera go o połowę mniej niż latem. Ogólne nasłonecznienie w Polsce mieści się w przedziałach od 950 do 1100 kWh/m2, a słońce świeci przez około 1600 h. Powyższe liczby jednoznacznie wskazują na to, że instalacje fotowoltaiczne w Polsce są opłacalną inwestycją.

Czy instalacja fotowoltaiczna produkuje prąd także zimą?

Okres zimowy to czas kiedy do ziemi dociera najmniej promieni słonecznych. Dzień wówczas jest krótszy, dodatkowo występują liczne opady i zachmurzenia. Nie oznacza to jednak, że farma fotowoltaiczna nie wytwarza w tym czasie energii. Wbrew pozorom niskie temperatury poprawiają przepływ elektronów w panelach, co zwiększa wydajność ogniw słonecznych.

Podczas tegorocznej zimym, 22 lutego padł rekord produkcji energii elektrycznej pochodzącej z instalacji PV – średnia produkcja (między 11:00, a 12:00) wynosiła 1953,7 MWh. A przez cały dzień elektrownie fotowoltaiczne wyprodukowały 11,5 GWh energii elektrycznej.

Co ma wpływ na wydajność fotowoltaiki?

Na ilość wyprodukowanej energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych wpływ ma nie tylko ilość słońca docierającego do naszej ziemi, ale także inne aspekty. Będą to m.in.:

  • Ukierunkowanie paneli fotowoltaicznych – powinny one być skierowane na południe;
  • Kąt nachylenia modułów;
  • Brak zacienienia w pobliżu instalacji fotowoltaicznej.

Odpowiednio zaprojektowana instalacja to gwarancja sukcesu. Nasz ekipy posiadają szeroką wiedzę na temat projektowania i montażu instalacji fotowoltaicznych. Co więcej korzystamy tylko materiałów o najwyżej jakości dlatego mamy pewność, że instalacja przyniesie zysk i przyczyni się do rozwoju #energiilepszegojutra!

Może Cię również zainteresować