News

Media

Ponad 100 projektów PCWO Energy wygrywa aukcję AZ/9/2019

Warszawski deweloper zagwarantował sobie wsparcie w aukcji wiatrowo-fotowoltaicznej dla inwestycji o jednostkowej mocy do 1 MW, której wyniki w piątek podał Urząd Regulacji Energetyki, dla niemal 15 proc. wszystkich skutecznie złożonych ofert.

W aukcji, której wyniki URE podał w piątek, sprzedano ponad 11,43 TWh energii elektrycznej o wartości ponad 3,6 mld zł.

Minimalna cena, po jakiej została sprzedana energia w tej aukcji, wyniosła 269,00 zł/MWh, a cena maksymalna sięgnęła 327,00 zł/MWh.

Łącznie złożono 1044 projekty, z czego 759 otrzymało wsparcie. 110 z nich to projekty PCWO Energy, czyli 14,5 proc. ogółu.

Cieszymy się, że aż tyle naszych farm otrzymało wsparcie rządowe. Zwłaszcza że konkurencja była spora. Z roku na rok rośnie zarówno liczba mocy przewidzianej do zakontraktowania, a co za tym idzie liczba zgłaszanych projektów, jak i lista oferentów. W tym roku do aukcji przystąpiło o wiele więcej firm niż rok temu. Rosnąca konkurencja i dobry wynik w tegorocznej aukcji motywują nas do dalszej wytężonej pracy i złożenia jeszcze większej liczby projektów w przyszłym roku – mówi Małgorzata Gil, Dyrektor Działu Projektów w PCWO Energy S.A.

PCWO Energy przypomina, że tegoroczna aukcja była czwartą tego rodzaju aukcją, w której zgłaszano oferty sprzedaży energii z projektów wiatrowych i fotowoltaicznych o jednostkowej mocy do 1 MW.

Eksperci PCWO Energy przewidują, że odbędą się jeszcze 3-4 tury aukcyjne, a ostatnie zostaną przeprowadzone prawdopodobnie w 2024. – Analizując dotychczasową aktywność oferentów oraz liczbę terenów inwestycyjnych, na których można postawić farmy, jak i dostępne na rynku siły wykonawcze, sesje aukcyjne w 2020 i 2021 r. mogą okazać się najbardziej popularne wśród wytwórców – czytamy w komentarzu PCWO Energy.

Trzeba zauważyć, że wprowadzenie systemu aukcyjnego było ważnym impulsem dla rozwoju elektrowni fotowoltaicznych. W przeciągu zaledwie kilkunastu miesięcy nastąpił boom inwestycyjny, za którym nie nadąża jeszcze w pełni dostępność zarówno zasobów konstrukcyjnych, jak i komponentów. Dlatego w 2020 r. uwaga rynku fotowoltaiki w Polsce skupi się zapewne na zniwelowaniu tych braków, żeby wszystkie zakontraktowane w aukcjach projekty zostały uruchomione w przewidzianym w ustawie czasie – dodaje Małgorzata Gil z PCWO Energy.

PCWO Energy pozyskało dotychczas 350 lokalizacji pod budowę farm fotowoltaicznych i zapowiada powiększenie tej puli. Do aukcji zaplanowanej na przyszły rok spółka planuje zgłoszenie co najmniej 200 projektów.

Wiadomo, że część inwestycji deweloper chce sfinansować z emisji obligacji. Wartość wyemitowanych w tym roku obligacji PCWO Energy miała wynieść do 7 mln zł. Firma deklarowała stałe oprocentowanie w stosunku rocznym w wysokości 7 proc.

You may also be interested in