News

Wiedza

Czy fotowoltaika ma wpływ na nasze zdrowie?

 

W obecnych czasach każdy człowiek na naszej kuli ziemskiej zdaje sobie sprawę z tego jak wiele zanieczyszczeń przenika do atmosfery z jego pomocą. Opalamy domy węglem lub drewnem, nie gasimy światła, zużywamy zbyt wiele wody. Elektrownie cieplne oraz inne zakłady przemysłowe produkują tony zanieczyszczeń.

Nowe media coraz częściej zwracają uwagę na problem smogu i zanieczyszczania środowiska, organizowane są dni sprzątania świata, godziny dla Ziemi oraz inne wydarzenia mające na celu ochronę naszej planety przed degradacją. To w dużej mierze wpływa na nasze poglądy, otwiera oczy, determinuje także nasze decyzje.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że wybór odnawialnych źródeł energii np. z promieniowania słonecznego nie jest szkodliwe dla ludzi ani zwierząt. Co więcej, ma same korzyści! Instalacje powstają na gruntach o słabej klasie, czyli takich, na których uprawa roli nie jest opłacalna. Dzięki czemu wykorzystujemy nieużytki do czegoś pożytecznego – produkcji zielonej energii.  Warto także dodać, że farma fotowoltaiczna jest:

  • Bezemisyjna – nie wydziela ona do atmosfery żadnych gazów, pyłów, czy związków chemicznych;
  • Cicha – nie emituje żadnych dźwięków, nie przeszkadza więc nawet kiedy znajduje się w pobliżu terenu zamieszkanego;
  • Bezobsługowa – nie wymaga codziennego doglądania, ani obsługi.

Podczas pracy farmy wydzielane jest niejonizujące promieniowanie elektromagnetyczne, które wg Rozporządzenia Ministra Środowiska nie może przekraczać 1 kV/m dla pola elektrycznego oraz 60 A/m dla pola magnetycznego. Owo promieniowanie nie wpływa jednak negatywnie ani na nasze zdrowie, ani na środowisko.  Dzierżawa gruntu pod fotowoltaikę to świetne rozwiązanie, niosące szereg korzyści dla ludzi, zwierząt i środowiska.

You may also be interested in