Aktualności

Media

Rośnie moc polskiej fotowoltaiki

O planach rozwojowych na najbliższe lata na łamach Business Life Polska mówi Mariusz Iwan Prezes Zarządu PCWO Energy S.A.

Po latach zastoju rynek odnawialnych źródeł energii w Polsce wreszcie zaczął doganiać kraje zachodniej Europy. Obecnie fotowoltaika stała się nie tylko inwestycją w przyszłość środowiska naturalnego, ale także niezwykle dochodowym przedsięwzięciem. Formuła aukcyjna, w której odbywa się handel energią z OZE, pozwala na generowanie pokaźnych zysków. Już teraz mamy pewność, że bieżący rok, mimo zawirowań związanych z pandemią koronawirusa, będzie rekordowym pod względem ilości energii wystawionej na aukcjach, szczególnie w segmencie projektów o mocy poniżej 1MW.

Impulsy do rozwoju branży płyną z wielu stron. Wytyczne unijne, zobowiązujące kraje członkowskie do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku, skłaniają rządy do prowadzenia działań stymulujących rozwój rynku OZE. To z kolei przekłada się na coraz większą opłacalność działalności w obszarze zielonej energii.

Wyraźny skok wykonany przez Polskę w dziedzinie fotowoltaiki widoczny jest w liczbach. Nowe instalacje uruchomione w Polsce w samym tylko 2019 roku posiadały łączną moc 0,9 GW. Dało to naszemu krajowi piąte miejsce w stawce wszystkich państw unijnych, plasując się tuż za Francją, która swoją przygodę z fotowoltaiką zaczęła o wiele wcześniej. Trend ten bynajmniej nie zwalnia i tegoroczne prognozy dają nadzieję na jeszcze lepszy wynik. Ma to bezpośrednie przełożenie na wartość polskiego rynku OZE, którego roczne obroty według ostrożnych szacunków mogą przekroczyć nawet 5 mld złotych.

Obecnie mamy jeszcze do czynienia w Polsce w dużej mierze z rynkiem prosumenckim. W systemie tym użytkownicy korzystający z instalacji fotowoltaicznych na własny użytek oddają nadmiar wyprodukowanej energii do sieci. Eksperci prognozują jednak, że struktura ta ulegnie gwałtownej przemianie, a przewagę uzyskają wyspecjalizowane wielkopowierzchniowe farmy fotowoltaiczne. Moc większości z nich oscyluje wokół 1 MW, choć w planach są również znacznie większe instalacje. Same tylko projekty o mocy poniżej 1 MW mają w tym roku zwiększyć całościowy potencjał polskiej fotowoltaiki o kolejnych 800 MW. Na elektrownie o większej mocy przypadnie 700 MW.

Inwestorzy coraz chętniej lokują kapitał w zieloną energię. System aukcyjny gwarantuje im stabilną stopę zwrotu w perspektywie kilkunastu lat. Roczyny przychód z modelowej farmy fotowoltaicznej o mocy około 1 MW to około 350 tys. złotych. W rezultacie rynek OZE w Polsce z każdym rokiem staje się więc coraz bardziej konkurencyjny. Dlatego też warto współpracować z zaufanymi partnerami i zwrócić uwagę na przedsiębiorstwa, które działają w tym obszarze skutecznie od lat, takie jak spółka PCWO Energy S.A.

Firma jako jedna z nielicznych na rynku, zajmuje się kompleksowym zarządzaniem inwestycjami w farmy fotowoltaiczne. Obsługuje cały proces, od projektu, poprzez budowę, po sprzedaż lub zarządzanie gotową elektrownią PV. Duże doświadczenie i umiejętne zarządzanie doprowadziły PCWO Energy do pozycji jednego z liderów na polskim rynku fotowoltaiki. Projekty spółki wygrały akcje organizowane przez Urząd Regulacji Energetyki w 2018 i 2019r.

Firma nie spoczywa jednak na laurach. Ambitne plany PCWO Energy obejmują między innymi budowę i późniejsze zarządzanie elektrowniami fotowoltaicznymi, obecnie spółka realizuje budowę kilkunastu elektrowni fotowoltaicznych równocześnie. Liczba instalacji planowanych do realizacji na 2021 rok ma przełożyć się na stworzenie ponad 100 MW nowych mocy. Realizacja tych projektów ugruntuje pozycję PCWO Energy na czele krajowych producentów zielonej energii.

Zaufanie budzi także dobra kondycja finansowa firmy. Dzięki emisji własnych obligacji w ubiegłym roku PCWO Energy pozyskała niemal 19 mln złotych dodatkowych środków na cele inwestycyjne.

„Stajemy się coraz bardziej rozpoznawalną marką na rynku fotowoltaicznym i obserwujemy rosnące zainteresowanie inwestorów, którzy szukają dla siebie bezpiecznej, ale zyskownej lokaty kapitału. W tym roku możemy pochwalić się pozyskaniem bankowych kredytów inwestycyjnych. Jest to duże osiągnięcie, zważywszy na fakt, że banki wciąż bardzo nieufnie podchodzą do dużych, komercyjnych inwestycji w odnawialne źródła energii” – komentuje Mariusz Iwan, Prezes Zarządu PCWO Energy S.A.

Spółka nie zadowala się jednak wyłącznie kolejnymi wygranymi aukcjami i wzniesionymi elektrowniami. PCWO Energy inwestuje także we własny rozwój powiększając kadrę wykwalifikowanych specjalistów, pozyskując tereny pod kolejne instalacje czy rozszerzając zakres prowadzonej działalności o doradztwo techniczne i obsługę serwisową gotowych elektrowni.

Może Cię również zainteresować