PCWO Energy: Tegoroczną aukcję może wygrać 850 projektów PV - PCWOENERGY
Numer telefonu
FacebookLinkedInInstagramYouTube

Media

Bądź z nami na bieżąco

Powrót

PCWO Energy: Tegoroczną aukcję może wygrać 850 projektów PV

Analizy dewelopera farm fotowoltaicznych PCWO Energy wskazują, że w zaplanowanej na grudzień aukcji wiatrowo-fotowoltaicznej dla projektów o jednostkowej mocy do 1 MW może wygrać nawet 850 projektów PV. – czytamy na portalu Gramwzielone.pl

Ogłoszona przez Urząd Regulacji Energetyki propozycja harmonogramu tegorocznych aukcji dla OZE zakłada, że odbędą się one w tym roku pomiędzy 25 listopada a 13 grudnia.

Energię z projektów fotowoltaicznych i wiatrowych o jednostkowej mocy do 1 MW będzie można zaoferować w aukcji planowanej na 10 grudnia. Ministerstwo Energii szacuje, że budżet tej aukcji oraz maksymalny, możliwy do zakontraktowania wolumen energii umożliwi powstanie elektrowni fotowoltaicznych o mocy około 0,75 GW.

Deweloper farm fotowoltaicznych PCWO Energy, który szykuje swoje projekty również do najbliższej aukcji, podkreśla, że liczba zgłaszanych projektów rośnie w kolejnych aukcjach z roku na rok, tak samo jak udostępniana pula energii, która może być zakontraktowana.

Z analiz PCWO Energy wynika, że, biorąc pod uwagę wyniki z poprzednich lat, można się spodziewać, że w tegorocznej aukcji zwyciężyć może pomiędzy 800 a 850 projektów.

– Zakładamy, że podobnie jak w ubiegłych latach, liczba zakontraktowanych projektów pozwoli na wyczerpanie całej puli mocy, jaka powinna zostać sprzedana w ramach aukcji, czyli 750 MW. Nie sądzę jednak, żebyśmy mieli do czynienia ze znaczącym wzrostem liczby oferentów. Spodziewam się raczej, że zwycięzcy poprzednich aukcji zgłoszą więcej projektów niż wcześniej. My sami planujemy trzykrotny wzrost ich liczby. Nowych oferentów będzie najwyżej 30-40 – ocenia Małgorzata Gil, dyrektor Działu Projektów w PCWO Energy S.A.

PCWO Energy wylicza, porównując aukcje z 2017 i 2018 roku, że liczba projektów, które zwyciężyły, wzrosła o 60 proc., a ich łączna moc zwiększyła się o 78 proc. Z kolei liczba wytwórców, którzy wygrali, zwiększyła się o 6 proc.

Deweloper podkreśla przy tym dynamiczny rozwój krajowego rynku fotowoltaicznego. Na koniec zeszłego roku zainstalowane w kraju elektrownie PV miały łączną moc niemal 500 MW, a według Polskich Sieci Energetycznych z początkiem października moc krajowej fotowoltaiki przekroczyła 1 GW.

– Tak dynamiczny rozwój sektora PV wynika m.in. z wprowadzenia systemu aukcyjnego, który drastycznie zwiększył liczbę inwestycji dzięki ustabilizowaniu zysku, na jaki mogą liczyć wytwórcy. Biorąc pod uwagę wyniki poprzednich aukcji i prognozy dotyczące liczby projektów, które zostaną zgłoszone w tym roku, tempo wzrostu sektora zostanie co najmniej utrzymane – dodaje Małgorzata Gil z PCWO Energy.

Na wzrost liczby inwestycji wpływ ma jednak nie tylko korzystny system wsparcia państwowego, ale też malejące koszty inwestycji.

PCWO Energy ocenia, że w ciągu kilku lat koszt budowy farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW w naszym kraju zmniejszył się o 1/4.

Link do artykułu: https://gramwzielone.pl/energia-sloneczna/101781/pcwo-tegoroczna-aukcje-moze-wygrac-850-projektow-pv

Recommend
Share
Tagged in
Leave a reply